Wrośniak różnobarwny Trametes versicolor (L.: Fr.) Pilát

owocniki
kapelusze:

szerokości 2-8 cm, o cienkim miąższu, z wierzchu jasnobrązowy do
ciemnobrązowego a nawet oliwkowobrązowy do czarnobrązowego, zawsze kolorowo strefowany, delikatnie filcowaty, ze strefami o jedwabistym połysku, przyrastający brzeg biało się odcinający
rurki:
warstwa rurek cienka
pory:
okrągławokanciaste, drobne (3-5 na 1 mm)
miąższ:
także w miejscu przyrośnięcia cienki
firma ochrony:
brak
wartość:
niejadalne, powoduje białą zgniliznę drewna
występowanie:
cały rok na drewnie liściastym, rzadko iglastym, suszony nadaję się do celów
ozdobnych (ikebany)

właściwości lecznicze:

Coriolus, czyli wrośniak różnobarwny jest grzybem, który rośnie w wielu miejscach w naszym kraju. 
 Jest najpotężniejszym pogromcą przeciw różnym rodzajom patogenów. Nie obchodzi go, czy są to bakterie, chlamydia, wirusy, drożdże, borelia, ziarniaki czy komórki nowotworowe.
Skanuje nasz organizm i szuka tych szkodników, a potem niszczy je. Nie robi tego bezpośrednio, ale za pomocą poszczególnych komórek naszego układu odpornościowego. Z grzybów jest najlepszy. Jest najczęściej stosowanym grzybem w rozmaitych problemach onkologicznych. Jest podawany w leczeniu raka płuc, przełyku, raka piersi, szyjki macicy, krwi (białaczce), chłoniaka (rak tkanki limfatycznej), przejawiający się obrzękami węzłów. Może być stosowany i dobrze jest go podawać podczas konwencjonalnego leczenia, czyli chemioterapii lub radioterapii gdyż pomaga likwidować komórki nowotworowe.
Ma znaczące oddziaływanie na wirusy. Dobrze oddziałuje na ludzki wirus brodawczaka – HPV, który może powodować brodawki narządów płciowych, a nawet raka szyjki macicy. Oddziałuje doskonale na inne rodzaje brodawek i opryszczki. Może być również stosowany w ostrych zakażeniach układu oddechowego. Stosuje się go w chorobach autoimmunologicznych jak gruczoły tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, astma oskrzelowa. Ma również wyraźne działanie przeciwzapalne zarówno w zapaleniu ostrym, jak i przewlekłym. Chroni i regeneruje komórki wątroby. Ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i antybakteryjne.

medycyna chińska

Literatura

12 listopada 2013 TPK Gdańsk Lasy Sopockie
16 października 2009
23 listopada 2019 TPK Gdańsk Lasy Sopockie
19 października 2006